آشنایی با انواع یقه لباس و شناخت ویژگی آنها در طراحی لباس

شناخت انواع یقه لباس

انواع یقه یکی از عناصر تاثیر گذار در طراحی لباس است و نقش بسزایی در زیبایی یک لباس دارد. یقه نزدیک ترین قسمت لباس به صورت است وعلاوه بر تاثیری که روی ظاهر لباس دارد روی اندام و چهره های مختلف نیز تاثیرات متفاوتی می گذارد. به طور مثال یقه لباس میتواند افراد را چاق یا لاغر و کشیده نشان دهد. ما سعی کردیم که اطلاعات مناسب را در مقاله آشنایی با انواع یقه لباس و شناخت ویژگی آنها در طراحی لباس برای شما عزیزان فراهم کنیم و همچنین در دوره آموزشی طراحی لباس روحی می توانید با تمام مدل های یقه آشنا شوید و نقش یقه را در طراحی لباس بهتر درک کنید.

انواع یقه 

به طور کلی یقه ها به چهاردسته تقسیم میشوند که هرکدام از این دسته ها زیر شاخه هایی دارند.
۱- یقه های مسطح یا خطی مانند : یقه هفت . گرد. چهرگوش(خشتی) و قایقی
۲- یقه های برگردان (با پایه و بدون پایه) مانند : یقه انگلیسی.آرشال. بلیزر.کرواتی(پاپیونی). ب ب .شکاری و ملوانی
۳- یقه های ایستاده مانند : یقه ایرانی . چینی. فرنچی و اسکی
۴- یقه های فانتزی مانند : یقه دراپه. مدیچی. جابوت. برتا و…

انواع یقه های خطی

یقه گرد

یقه گرد اولین یقه ای است که باید بشناسیم زیرا پایه و اساس همه ی یقه ها است. این یقه خطی منحنی و قرینه دور گردن است و درواقع نزدیک ترین حالت به فرم طبیعی گردن است. به همبن خاطر تاثیر پندانی به روی چهره ی افراد ندارد و برای اکثریت افراد مناسب است. البته بسته یا باز بودن یقه گرد عامل تایین کننده ای در تاثیر گذاری آن به روی چهره است. اگر بازی یقه گرد به سمت پایین باشد باعث میشود شانه ها و قفسه سینه کوچک تر به نطر برسند در نتیجه برای افرادی با سرشانه و قفسه سینه ی پهن مناسب است. این یقه ها به خاطر فرمی که دارند گردی صورت را نیز نمایان تر میکنند.

یقه قایقی

این یقه به خاطر شباهتی که به سیلوئت قایق دارد به نام یقه قایقی معروف است. در این یقه هرچه این دو خط افقی به شانه ها نزدیکتر باشند گودی آن کمتر شده و باعث میشود که گردن کوتاه تر و صورت گردتر به نطر برسد. به خاطر امتداد خط افقی بر روی شانه و تاکید زیاد به روی آن این یقه برای افرادی که شانه های پهنی دارند یا اصطلاحا چهرشانه اند مناسب نیست.

یقه هفت

یکی از یقه های بسیار محبوب و رایج یقه هفت است و همانطور که از اسمش پیداست شبیه به عدد هفت است. این یقه برخلاف یقه گر عمل میکند و برای صورت های گرد بسار مناسب است. هرپقدر این یقه به سمت پایین بازتر باشد باعث میشود که صورت زاویه دار تر و گردن کشیده تر به نظر برسد و هرچه یقه کوتاه تر و بسته تر باشد تاثیر معکوسی خواهد گذاشت و باعث کوتاه تر نشان دادن گردن و پهنی شانه و قفسه سینه خواهد شد. این یقه برای افرادی که صورت زاویه دار و چانه کشیده دارند چندان مناسب نیست مگر اینکه بخواهند بر این ویژگی تاکید بیشتری کنند.

یقه چهارگوش (خشتی)

یقه چهارگوش یا یقه خشتی که با فرم مربع و مستطیل وجود دارد.زوایای این یقه و میزان باز یا بسته بودن آن را نیز میتوان مانند سایر یقه ها با توجه به ویژگی های صورت و بدن هرکس در طراحی لباس تغییر داد. این مدل یقه برای افرادی که صورت مستطیلی و چانه چهارگوش دارند مناسب نیست. بهترین فرم صورت برای پوشیدن لباس هایی با یقه خشتی فرم صورت بیضی و مثلثی است. در این یقه هم اگر بازی آن به سمت پایین باشد باعث کشیده تر دیده شدن گردن میشود در غیر این صورت ممکن است گردن کوتاه و پهن دیده شود.

یقه دلبری

یکی از یقه های بسیار محبوب و قدیمی در بین خانم ها یقه دلبری است که تقریبا برای همه افراد مناسب است. اما این یقه هم مانند یقه گرد با توجه به میزان باز یا بسته بودنش تاثیرات متفاوتی در بالاتنه و اندام هرشخص میگذارد که با تغییراتی که پیش از این با آن آشنا شدید میتوان این یقه را نیز متناسب با ویژگی های فیزیکی هر شخص طراحی کرد.

یقه های برگردان

یقه ب ب و یقه شکاری (بدون پایه)

این دو یقه جز دسته ی بدون پایه از گروه یقه های برگردان هستند که برای افرادی با گردن های بلند و صورت کشیده مناسب هستند. این دو یقه بسیار شبیه به هم هستند و تفاوت آن ها فقط در برگردان آن هاست که در یقه ب ب این برگردلن منحنی و در یقه شکاری این برگردان نوک تیز است که به همین دلیل باعث بلندتر نشان دادن گردن میشود.

یقه انگلیسی و یقه بلیزر (پایه دار)

همانطور که گفته شد یقه های برگردان به دو دسته ی پایه دار و بدون پایه تقسیم میشوند. یقه انگلیسی یکی از رایج ترین یقه های برگردان پایه دار است. این یقه یک یقه هفت دو تکه است که در قسمت برگردان با دو لبه ب نوک تیز خود شکل حرف دال را بوجود می آورد.کوتاهی و بلندی هفت این یقه و میزان پهن یا باریک بودن برگردان این یقه تاثیرات متفاوتی بر استایل میگذارد و با ایجاد تغییرات در این فاکتور ها این یقه برای همه افراد مناسب است. یقه بلیزر هم از فرم یقه انگلیسی الهام گرفته شده است با این تفاوت که قسمت برگردان یقه نوک تیز تر است که باعث میشود چشم ها بیشتر به سمت شانه هدایت شوند.

یقه آرشال و یقه آمریکایی (پایه دار)

یقه آرشال نیز یکی دیگر از یقه های پایه دار به شکل هفت محسوب میشود که قسمت برگردان آن ساده و منحنی است و مانند شال در امتداد یقه هفت قرار میگیرد. یقه آمریکایی نیز مثل یقه آرشال یک برگردان یک تکه دارد امل اسن برگردان پهن است و گوشه هایی نوک تیز دارد. در این دو یقه نیز مانند یقه انگلیسی و بلیزر هرچه بلندی هفت بیشتر باشد قد بالا تنه بلندتر به نظر میرسد و هرچه برگردان یقه پهن تر باشد بالاتنه پرتر و پهن تر به نظر میرسد.

یقه ملوانی و یقه کرواتی

یقه ملوانی علاوه بر یونیفورم دریانوردان بیشتر در لباس کودکان استفاده میشود. این یقه یک برگردان بزرگ دارد که در جلو شبیه به یقه ب ب است و گاهی در محل تلاقی دو یقه پارچه ای برای گره زدن اضافه میکنند. این یقه برگردانی مستطیل شکل در پشت نیز دارد که تا پایین کتف می آیدو این یقه بخاطر حجمی که ایجاد میکند برای افرادی که بالاتنه کوچکی دارند مناسب است.
یقه کرواتی یا پاپیونی که تا حدی به یقه ملوانی شباهت دارد و فرم پایه ای آن گرد یا هفت بسته است به این شکل است که در امتداد یقه پارچه ای اضافه میشود که در جلوی لباس به شکل شکل پاپیون یا کروات گره میخورد. اندازه و حجم پارچه ی اضافه شده تاثیرات متفاوتی در استایل میگذارد اما بطور کلی این یقه برای افرادی که بالاتنه ظریف و گردن کشیده دارند مناسب است.

یقه های ایستاده 

یقه چینی.فرنچی و یقه ایرانی

یقه های ایستاده در فرم اولیه تفاوت اندکی با یکدیگر دارند. یقه پینی از متداول ترین یقه های ایستاده است. اسم این یقه بخاطر لباس سنتی مردم چین است که این یقه در آن استفاده میشود. این یقه حالتی رسمی دارد و برای افرادی که صورت و گردن کشیده دارند مناسب است و همچنین بالاتنه را بلندتر نشان میدهد.لبه های این یقه روی هم نمی آیند و اگر لبه ها به شکل منحنی شوند به آن یقه فرنچی میگویند. یقه ایرانی نیز شبیه به یقه چینی است با این تفاوت که لبه های این یقه در قسمت جلو روی هم قرار میگیرند و با دکمه بسته میشوند. تاثیر این یقه نیز مانند یقه چینی است.

یقه اسکی

این یقه بیشتر در لباس های زمستانی کاربرد دارد. شکل آن مانند یک لوله است که تا زیر چانه می آید و اضافه آن روی قسمت زیری برمیگردد. پوشیدن این یقه برای افرادی با گردن کوتاه و پهن مناسب نیست و بطور کل باعث میشود که بالاتنه کوتاه تر به نظر برسد.

یقه های فانتزی

یقه دراپه

این یقه بیشتر از لباس های یقه برگردان میتواند در بالاتنه حجم ایجاد کند. این یقه نیز مانند سایر یقه ها در اندازه ها و حجم های گوناگون طراحی میشود. قطعا هرچه چین ها بیشتر و پرحم تر باشند بالاتنه بزرگتر به نظر میرسد.

یقه برتا

یقه برتا فرمی خطی شبیه به یقه قایقی دارد و برگردانی از تور یا حریر به صورت چین خورده یا ساده از لبه یقه روی بالاتنه و بازو می افتد. این مدا یقه در عصر ویکتوریا رایج بوده و در سال ۱۹۴۰ هم مدتی مد شد در سال های اخیر نیز یقه هایی که از یقه برتا الهام گرفته شده اند در لباس های زنانه زیاد دیده میشوند. این یقه باعث میشود که بالاتنه بزرگتر دیده شود.

دنیای یقه ها بسیار گسترده است و یقه هایی بیشماری وجود داردن که هر روز نیز با خلاقیت طراحان لباس به تعداد آن ها افزوده میشود و معرفی تک تک آن ها بسیار دشوار.ما در این مقاله سعی کردیم تا یقه های پایه و اصلی در طراحی لباس را به شما معرفی کنیم. این مقاله توسط تیم محتوا گروه آموزشی روحی تالیف شده است و خوشحال میشویم که در این صفحه نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.