کارگاه آموزش طراحی فیگور

 چرا طراحی فیگور در یادگیری طراحی لباس مهم است؟

طراحی لباس بخش مهمی درصنعت پوشاک و مد می باشد که امروزه دل مشغولی بسیاری از افراد مشهور، هنرمندان، بازیگران و…درعرصه ی مد شده است.همین امر باعث جلب توجه عموم مردم به این مقوله شده به نحوی که میزان علاقه ی آنان به طراحی لباس رشد چشم گیری پیدا کرده است.ایران هم ازاین ماجرا به دور نبوده واین هنر محبوبیت ویژه ای در بین مردم خصوصا جوانان بدست آورده است.تعداد دانشگاه ها و مراکز تخصصی طراحی لباس گواهی براین مدعاست.در این میان طراحی فیگور(figure design) از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده که به معنای نحوه صحیح طراحی و انتقال ذهنیت طراح به روی کاغذ است.
آموزش طراحی فیگور یکی از سر فصل های مهم آموزشگاه طراحی لباس روحی می باشد. قطعا بدون شنات کامل از بدن و حرکاتش امکان طراحی اندام و پوشاندن لباس برتن کاری بسیار سخت و طاقت فرسا است. در این مقاله ابتدا توضیح مختصری داده می شود و در انتها در رابطه با مباحث مطرح شده در کلاس آموزش طراحی فیگور در دوره آموزش طراحی لباس روحی توضیح داده خواهد شد.

منظور از مانکن در طراحی فیگور چیست؟

مانکن شخصی است با اندامی ایده آل که دارای تناسب کامل دراندام وزیبایی و جذابیت درچهره است.امروزه اغلب مانکن های مشهور دارای قدی حدود۸۰/۱ سانتی متر به بالا هستند.بنابراین طراحی یک مانکن برای طراحی لباس باید با تناسبات کامل اندام همرا باشد. تصویرسازی لباس مستلزم شناخت بدن و ساختار آن است.با تسلط به آناتومی بدن می توان فیگوری با حرکات صحیح و استاندارد طراحی کرد و لباس بر تن آن پوشاند.از آنجا که بدن مانند محیطی است که لباس آن را دربرمی گیرد.
آشنایی
با فیگور انسان و اندازه استاندارد آن یکی از نکات مهم در تصویرسازی مد است..در یکی از روش های قدیمی و رایج برای رسیدن به اندامی متناسب طول یک انسان به عنوان اندازه گیری اندام گرفته می شود.دریونان باستان دردوران رنساس اندام انسان براساس ۸ سر محاسبه می شد.به این ترتیب طول قد انسان از فرق سر تا نوک پا در۸ سر جای می گرفت.

 باتوجه به آنچه ذکر شد طراحی فیگور با۸ سرشاید برای نقاشی و یا مجسمه سازی مناسب باشد ولی آنچه که مسلم است این فیگور در طراحی لباس کمتر کاربرد دارد چراکه هدف طراحی در این بخش نمایش هرچه زیباتر لباس است ویکی از معیار های زیبا جلوه دادنپوشاندن لباس برتن مانکنی با قد بلند و کشیده استبه همین دلیل برای رسیدن به فیگورهای متناسب باید دراندازه ها تا حدی اغراق کرد تا درنتیجه قد بلندتر و اندامن کشیده تر به نظر برسد. 

فیگور طبیعی در سه زاویه ی تمام رخنیم رخسه رخ طراحی می شود.باید توجه داشت خط سرشانه و باسن از نقاط کلیدی درهر اندام است پس از آن تمام قسمت هایی که با مفاصل باز وبسته می شوند در اولویت بعدی قرار دارندتصویر سازان لباس برای رسیدن به اندامی بلند و کشیده اغلب یک سر و یا بیشتر به فیگور طبیعی اضافه می کنندیکی از راه های سریع برای رسیدن به اندامی متناسب قرارگیری بدن در سه قسمت مساوی است.
 قسمت اولاز سر شروع شده و تاکمر ادامه می یابد.
قسمت دوم:از کمر تا زانو.قسمت سوم:از زانو تا نوک انگشتان دست
درحالت دیگر میتوان اندام را به دو قسمت مساوی تقسیم نمود.
قسمت اولسر تا انتهای فاق.
قسمت دوم:از انتهای فاق تا نوک انگشتان پا.

کارگاه طراحی فیگور۲۴ ساعت.
۱۲ جلسه ۲ ساعته
ژوژمان جلسه دوازدهم  برگزار می شود.

ملزومات 
تخته شاسیA3

مداد نوکی

پاک کن مدادی

کاغذ طراحی A3

دوستان ملزومات بالا مربوط به جلسه اول بوده و ملزومات مورد نیاز جلسات آینده توسط مدرس هر کارگاه اعلام خواهد شد.

پیش نیاز
کارگاه طراحی فیگور پیش نیاز ندارد

خروجی دوره
محتوای آموزشی در قالب یک ترم به صورت جامع و کامل است
همه پوزیشن های اصلی فشن فیگور آموزش داده می شود
هنرجویان هر عکس یا هر مدلی را می توانند آنالیز کنند و طراحی کدها را یادبگیرند و براساس آن کدها طراحی فیگور کنند.

گواهینامه پایان دوره
برای مشاهده شرایط اخذ گواهینامه اینجا کلیک نمایید.
برای مشاهده قوانین و مقررات آموزشگاه اینجا کلیک نمایید.

برای بهره گیری از  مشاوره تخصصی رایگان با شماره ۸۸۸۳۴۲۸۴ تماس گرفته و یا عدد ۱ را به شماره ۰۹۱۰۹۱۰۲۴۴۰ پیامک نمایید.