طراحی پارچه و تحول ریسندگی بافندگی رنگرزی و چاپ پارچه

تحول ریسندگی  و بافندگی همچنین رنگرزی و چاپ پارچه

 طراحی پارچه و صنعت نساجی و خیاطی در میان مردم روزگار کهن وجود داشته است و عامه ی   مردم از این رو که صنایع مزبور بسیار کهن می باشند آن ها را به حضرت ادریس (ع) که از اقدم پیامبران به شمار می رود نسبت می دهند و چه بسا که نخستین سازنده ی آن ها را هرمس می دانند و گاهی هم گفته شده که هرمس همان ادریس است.
طراحی پارچه تاریخ آغاز صنعت نساجی در ایران را نمی توان به طور قطعی و با دقت تعیین کرد.هنر ریسندگی بافتن پارچه و فرش از هنرهای معروف ایرانیان است. طراحی پارچه کمک و خدمت صنعتکاران ایرانی به پیشرفت هنر و صنعت در هیچ جا مانند توسعه ی صنعت نساجی آشکار نیست همچنین ما در گروه آموزشی روحی در پرورش هنر و صنعت تلاش می کنیم. طراحی پارچه ایران در طول چند هزار سال تاریخ هنر خود بر سیر سراسر جهان تاثیر گذاشته است و هنرمندان از نظر مهارت در شیوه های بافندگی استفاده از جنس و تناسب مقیاس نقش ها با نوع مصرف پارچه همواره دقت کرده اند. طراحی پارچه هم چنین در زیبایی طرح ها و حتی الهام آثار جدیدتر در نقش پردازی از افسانه ها یا سنت های کهن کار هنرمندان ایرانی مشهور است.زمانی که فنون بافندگی  پیچیده و مهارت ایرانیان مورد بررسی قرار می گیرد می توان استنباط کرد که این جامعه سخت پرمشغله و سطح زندگی در آن بسیار پیشرفته بوده است و هنگامی که روشهای فنی این صنعت از یک منطقه به منطقه ای دیگر منتقل می شود می توان نتیجه گرفت که سایر کارهای فنی  هنری و طراحی پارچه احتمالا عقاید سیاسی  اقتصادی و مذهبی نیز در همان جهت سیر کرده است. 

حتما بخوانید: آموزش طراحی پارچه

طراحی پارچه بشر از ابتدای زندگی بر روی کره زمین بعد از هوا آب و غذا نیاز به پوششی مناسب را برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در خود احساس کرده و قبل از هر چیز به فکر تهیه لباس افتاده است. طراحی پارچه او با استفاده از حداقل امکانات موجود و با استفاده از پوست حیوانات که شکار می کرد برای خود تن پوش تهیه می نمود و طی زمان با تحولات زندگی شیوه های پارچه بافی را ابداع کرده و تابیدن الیاف گیاهی و حیوانی نخ و سپس پارچه تهیه نموده است. طراحی پارچه اگرچه پوشش در ابتدا به عنوان محافظت از بدن به کار می رفت اما با شروع زندگی اجتماعی انسان و رشد و ترقی فرهنگ و تمدن در جوامع بشری از این محدوده فراتر رفته است.

تاریخچه صنعت طراحی لباس

طراحی پارچه ویل دورانت معتقد است که از آن زمانی که انسان توانست سوزن و سنجاق بسازد به کار بافتن پارچه پرداخت. طراحی پارچه یا به عبارتی دیگر از زمانی که انسان به کار بافندگی پرداخت بر حسب ضرورت و اقتضا سوزن و سنجاق را ساخت.بشر در ابتدا با پشم گوسفند و الیاف گیاهی برای خود تن پوش تهیه کرد پس از تولید پارچه به فکر زیبایی و رنگ آن افتاد و طراحی پارچه از عصاره ی گیاهان وخاک های ملون موجود در محیط زندگی خود استفاده نمود و پارچه ها را با آنها رنگ کرد.به این ترتیب لباس های رنگارنگ برای فرمانروایان و پادشاهان تهیه شدند. طراحی پارچه اقوام مختلف در سراسر جهان بنابر مقتضیات و سن خود به ایجاد لباس های گوناگون پرداختند و در طراحی پارچه و لباس دوخت و تزیین لباس ابتکاراتی زیادی را بکار بردند طراحی پارچه تا جایی که لباس همچون سایر وسایل و ابزار زندگی جلوه گاه ذوق بشری شد.

طراحی پارچه به گفته سرجان مارشال ایران در طول هفت هزار سال تاریخ هنر خود بر سیر تحول هنر در سراسر جهان تاثیر زیادی گذاشته است. طراحی پارچه در بررسی تحول صنعت نساجی در ایران می توان به نوشته های تاریخی مراجعه نمود.ایران در زمینه ی گسترش نساجی  از موقعیت جغرافیایی خود سود برده است. طراحی پارچه برای مثال کشور چین در خاور دور در بافندگی ابریشم های لطیف تجربه ی زیادی داشت.در آسیای مرکزی پشم و الیاف حیوانی تولید می شد که بافتن گلیم و قالی مورد استفاده قرار می گرفت و طراحی پارچه مردم آشور در بافتن کتان و پشم معروف بودند و در کشور هند نیز در سمت جنوب کشت پنبه توسعه یافته بود و کشور ایران توانست از تمام این منابع بهره گیرد و از آن ها برای توسعه ی صنعت نساجی استفاده کند.

حتما بخوانید: آموزش طراحی لباس

طراحی پارچه مدارک باستان شناسی نشان می دهند که قدمت تولید و استفاده از منسوجات به چند هزار سال پیش از میلاد می رسد.ابزار مکشوفه از مراکز اولیه زندگی بشر حکایت از آن دارد که انسان عصر حجر به کمک دوک ریسندگی ساده نخ تولید کرده و طراحی پارچه سپس یک دستگاه ساده ی بافندگی اختراع نموده و پارچه بافته است.یافتن تعدادی دوک در مکان های باستانی  که از گل رس پخته یا از سنگ ساخته شده اند نشان دهنده ی آن است طراحی پارچه که انسان قدیم اصول اولیه ی صنعت نساجی را می شناخته و همراه با رشد اجتماعی و اقتصادی جوامع بشری پارچه بافی نیز پیشرفت نموده است.

طراحی پارچه بر اساس اسناد و مدارک معتبری که در نتیجه کاوش ها و تحقیقات دانشمندان در قرن اخیر به دست آمده است ایرانیان یکی از نخستین مللی بودند که کار بافندگی پارچه را شروع کردند و تاریخ آغاز پارچه بافی در ایران به زمان های خیلی دور می رسد. طراحی پارچه نخ ریسی و پارچه بافی از کهن ترین پیشینه های جهان هستند.پارچه هایی یافت شده اند که قدمتشان به دوره ی دوم سنگی می رسد. طراحی پارچه به این ترتیب ساکنین باستانی ایران حتی در دوره دوم سنگی یا دوره ی مشهور به عصر حجر میانی با فن پارچه بافی آشنا بودند.

تهیه و تنظبم توسط تیم تولید محتوا گروه آموزشی روحی