طراحی مد چیست و طراح مد کیست؟ اصولی که باید طراحان موفق بدانند.

طراحی مد چیست؟

طراحی مد یا Fashion Design هنر استفاده از طراحی برای خلق لباس و اکسسوری و زیورالات است. طراحی مد از گذشته تا کنون تحت تاثیر انواع نگرش های فرهنگی و اجتماعی  در جوامع مختلف بوده است و به اندازه ی همین تفاوت ها دارای تنوع است. درعین‌ حال این تغییرات در درون خود و با توجه به خواسته‌های مصرف‌کننده شکل‌گرفته است.

طراحی مد بخش های متفاوتی در طراحی لباس و زیورالات دارد و طراحان با تلاش در طراحی لباس های زیبا و مطابق میل جامعه سعی در ارضا تمایل مصرف کنندگان دارند و نکته مهمی که باید در نظر بگیرند این است که هر لباس چه مخاطبی دارد و در چه محیطی پوشیده میشود. برای اینکار طیف گسترده ای از رنگ ها .الگوها و سبک ها را در اختیار دارند.مد و رسانه آن که پوشاک است نمادی از وضعیت اجتماعی و اقتصادی جوامع هستند. در مقاله طراحی مد چیست و طراح مد کیست؟ اصولی که باید طراحان موفق بدانند با طراحی مد بیشتر آشنا می شوید و همچنین این هنر را می توانید در دوره طراحی لباس روحی بیشتر توسط استادان مجرب آموزش ببینید.

 طراحی مد از کجا شروع شد!

در قرن نوزدهم میلادی چارلز فردریک ورث ( charles frederick worth ) با دوختن برچسب نام خود بر روی لباس هایی که طراحی میکرد زمینه ساز شروع طراحی مد شد و این اتفاق پیش از آن بود که بقیه خانه های مد خود را در پاریس راه اندازی کنند. موفقیت ورث به‌ طوری بود که او به جای اینکه مانند خیاط‌ های دیگر که در گذشته تنها از دستور مشتری پیروی می‌کردند رفتار کند، می‌توانست به مشتریانش دیکته کند که چه بپوشند. واژه طراحی مد در حقیقت اولین بار برای توصیف او ساخته شد.

در حالیکه مقولهٔ پوشاک در هر دورهٔ زمانی توسط دانشگاهیان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته‌است، تنها خلق پوشاک از سال ۱۸۵۸ به بعد را می‌توان به‌طور مؤثر طراحی لباس در نظر گرفت .در همان دوره بود که بسیاری از مزون‌های لباس (خانه‌های مد) شروع به استخدام هنرمندان و نقاش‌ها کردند تا طرح لباس‌ها را بکشند. تصاویر نقاشی شده به مشتری‌ها نشان داده می‌شدند که بسیار ارزان‌تر از نمونه واقعی لباس تولید شده در کارگاه بودند، در صورتی که مشتری‌ها یکی از طراحی‌های آنان را می‌پسندیدند آن لباس را سفارش می‌دادند و خانهٔ مد از این طریق صاحب درآمد می‌شد. به این ترتیب، سنت طراحی لباس به جای ارائهٔ لباس‌های تکمیل شده به عنوان یک کار اقتصادی شروع شد.

حتما بخوانید: اطلاعات آموزش طراحی لباس در آموزشگاه گروه روحی

طراحی مد به چند دسته تقسیم میشود؟

طراحی مد خود به دو بخش لباس آماده و اوت کوتور و تولید انبوه تقسیم میشود که به اختصار به توضیح آن ها میپردازیم

 اوت کوتور( Haute couture )

Haute couture عبارتی فرانسوی به معنای (دوزندگی بالا) یا (دوخت در سطح بالا) است که به پوشاکس اطلاق میگردد که بصورت سفارشی و انحصاری برای افرادی خاص و با توجه به اندازه مشتری طراحی و تولید میشوند.

این لباس ها از ابتدا تا انتها با دست دوخته میشوند و از بهترین مواد و متریال و پارچه هایی بسیار گران قیمت برای این لباس ها استفاده میشود. در جزییات این لباس ها دقت و توجه بسیار زیادی میشود و توسط دوزندگان مجرب و توانا دوخته میشوند زیرا دست دوزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.فرآیند تولید این لباس ها بسیار وقت گیر است و هزینه ی زیادی صرف آن ها میشودکه البته قیمت برای مشتری در این سطح از دوخت اهمیتی ندارد. معیارهای اوت کوتور در سال ۱۹۴۵ مقرر شدند و در سال ۱۹۹۲ بروزرسانی شدند. برای آنکه مزونی حق آن را داشته باشد که خود را مزون کوتور بنامد و از عبارت اوت کوتور در تبلیغات خود یا هر مورد دیگری استفاده کند، باید قوانین اتاق صنفی اوت کوتور که قوانین ویژه‌ای است را رعایت نماید که به شرح زیر هست:

  •  برای مشتریان خصوصی، با یک یا دو بار پرو کردن، پوشاک سفارشی طراحی نماید.
  • برای مشتریان خصوصی، با یک یا دو بار پرو کردن، پوشاک سفارشی طراحی نماید.
  • کارگاه (آتلیه) ای در پاریس داشته باشد که حداقل ۱۵ کارمند در آن به صورت تمام وقت کار کنند.
  • حداقل ۲۰ کارمند فنی تمام‌ وقت در حداقل یک کارگاه (آتلیه) داشته باشد.
  • در هر فصل مُد (دو بار، در ماه ژانویه و ژوئیه هر سال)، یک کلکسیون از حداقل ۵۰ طراحی بدیع لباس شب و پوشاک روز برای عموم به نمایش بگذارد.

 لباس آماده یا تولید ماشینی

 پوشاک آماده به لباس هایی گفته میشود که مرز بین دوخت سفارشی و تولید انبوه هستند. این لباس ها برای مشتریان خاصی دوخته نشده اند اما دقت زیادی در انتخاب پارچه ی آن ها و برش و دوخت صورت گرفته است و در مقدار محدود تولید میشوند در نتیجه نسبتا گران قیمت هستند. مجموعه ای از این لباس ها معمولا درهر فصل طی دوره ای به نام هفته مد توسط خانه های مد به نمایش گذاشته میشوند. این رویداد دوبار در سال در سرتاسر شهر ها اتفاق می افتد. مهم ترین هفته های فشن دنیا نیز در شهذ های رم . نیویورک.لندن و پاریس برگذار میشوند. انواع لباس هایی که در این فص ها ارایه میشوند شامل پوشاک (بهار/ تابستان) و (پاییز/زمستان) هستند.

تولید انبوه

در حال حاضر صنعت مد بیش از هرچیزی به فروش بازار انبوه متکی و وابسته است. همانطور که از اسم آن مشخص است تولید انبوه طالب بیشتری دارد و نیاز های طیف وسیعی را برآورده میکند. مشاهیر دنیای مد برای هر فصل مد روندهایی را تعیین می‌کنند که بر اساس آن لباس‌های ماشینی تولید می‌شود. آن‌ها اغلب تمام طول یک فصل را صبر می‌کنند تا مطمئن شوند آیا سبک مطرح شده می‌تواند در بازار محبوبیت لازم را بدست آورد یا نه، سپس برای تولید آن اقدامات لازم را انجام میدهند و به منظور صرفه جویی در هزینه و زمان از پارچه‌های ارزان‌ تر و تکنیک‌ های ساده‌ تر برای تولید استفاده می‌کنند که به راحتی می‌تواند توسط یک دستگاه انجام شود. در نتیجه محصول نهایی می‌تواند خیلی ارزان‌ تر فروخته شود.

حتما بخوانید: طراحی پارچه

چگونه میتوان طراح مد شد؟

در ابتدا باید این نکته را در نظر داشته باشید که طراحی مد کار آسانی نیست و خود موضوعی چالش برانگیز است و همه نمیتوانند طراح مد باشند. برای طراح مد شدن باید ویژگی هایی داشت اما خبر خوب این است که این ویژگی ها اکتسابی هستند اما به کار و تمرین زیاد نیازمند است و بدین خاطر مشروط به آموزش عالی است. آشنایی با اصول طراحی.رنگ ها و مفاهیمی برای مطابقت آن ها و مسلط شدن به اصول لازمه ی این فرآیند است.

داشتن مهارت ترسیم یکی از توانایی های مهم یک طراح مد است زیرا او باید بتواند لباسی که در تصور خویش دارد را به نحوی نشان دهد که البته این نباید با استعداد نقاشی کشیدن اشتباه گرفته شود. تنها چیزی که طراح مد به آن نیازمند است توانایی نشان دادن جزییات لباسی است که طراحی کرده است. زیرا جزییات در طراحی مد بسار مهم هستند و این جزییات یک طرح است که آن را مهم و زیبا میکند. پس یک طراح مد باید چشم ریزبینی داشته باشد.

در کنار همه ی نکاتی که گفته شد یک طراح مد باید طبق مد روز پیش برود و آگاهی لازم را از تحولات روز دنیای مد داشته باشد.همچنین لازم است از جنبش های تاریخ مد و تحولاتی که در آن صورت گرفته آگاه باشد و اطلاعات کاملی درباره جزییات داشته باشد.

تهیه شده توسط آموزشگاه طراحی پارچه و لباس روحی