کنکور هنر

گروه آزمایشی هنر جزء گروه هایی است که داوطلبان همه گروه های آزمایشی ( علوم ریاضی ، علوم انسانی و علوم تجربی ) می توانند در کنکور آن شرکت کنند . تعداد زیادی از دانش آموزان به دلیل علاقه یا تغییر رشته تحصیلی در کنکور هنر شرکت می کنند .

برخلاف تصور بعضی افراد قبولی در کنکور سراسری هنر ۹۸ کاری دشوار است که فقط علاقه زیاد و مطالعه دقیق موجب موفقیت در این عرصه می شود . این گروه از تنوع رشته ی کمتری نسبت به سایر گروه ها برخوردار است . گروه آزمایشی هنر تفاوتی اساسی با سایر گروه های آزمایشی دارد . این تفاوت دو مرحله ای بودن کنکور هنر در بیشتر رشته ها است . یعنی بعضی از رشته های هنر علاوه بر آزمون تستی دارای آزمون عملی ( یا مصاحبه ) هم هستند . از رشته های پرمتقاضی این گروه آزمایشی می توان به سینما ، عکاسی ، چاپ ، صنایع دستی و مرمت و احیاء بناهای تاریخی اشاره کرد .
در ادامه به بررسی ثبت نام ، شرایط ، منابع ، دروس عمومی و دروس اختصاصی ، بررسی سوالات و برنامه ریزی کنکور سراسری هنر ۹۸ می پردازیم .

ثبت نام کنکور سراسری هنر ۹۸

ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ از ۲۴ بهمن الی ۲ اسفند ماه و زمان برگزاری کنکور سراسری ۹۸ در روزهای ۱۳ و ۱۴ تیرماه خواهد بود . داوطلبان در منوی سمت راست وب سایت سازمان سنجش با انتخاب خرید کارت اعتباری ، می توانند کارت ( کارت های ) اعتباری مورد نیاز خود را با توجه به تعداد کنکور هایی که قصد شرکت در آن را دارند خریداری کنند . در هنگام ثبت نام وارد کردن اطلاعات شخصی ( نام ، نام خانوادگی ، آدرس ، کد پستی و … ) و اطلاعات تحصیلی ( معدل دیپلم ، معدل پیش دانشگاهی و … ) فرد الزامی می باشد . در تاریخ اعلام شده توسط سنجش داوطلبان باید نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری اقدام کنند . معمولا بعد از اتمام زمان ثبت نام مهلت مجددی برای جاماندگان ثبت نام تعیین می شود تا بتوانند در کنکور سراسری ۹۸ ثبت نام کنند . در نهایت پس از اتمام مراحل ثبت نام سیستم یک کد رهگیری به داوطلب می دهد که نگه داری آن تا پایان اعلام نتایج و انتخاب رشته کنکور هنر ۹۸ مورد نیاز است .
داوطلبان گروه آزمایشی هنر می توانند با ورود به سایت سازمان سنجش از زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون تستی تا پایان تیرماه نسبت به انتخاب حداکثر دو مورد از رشته های دارای آزمون عملی و مصاحبه اقدام کنند . علاقه مندان به شرکت در آزمون عملی رشته های نیمه متمرکز از طریق لینک ویرایش کارت ، یک و یا حداکثر دو مجموعه از مجموعه رشته‌ های تحصیلی نیمه متمرکز را انتخاب می کنند .

شرایط ثبت نام کنکور سراسری هنر ۹۸

هر داوطلب برای ثبت نام کنکور سراسری هنر ۹۸  باید دارای شرایط عمومی و شرایط اختصاصی باشند . از مهم ترین شرایط عمومی می توان به اعتقاد به یکی از ادیان رسمی کشور و نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد . همچنین از مهم ترین شرایط اختصاصی می توان دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی را نام برد . نیازی به یکسان بودن گروه آزمایشی این دو مدرک نمی باشد و دانش آموزان با هر مدرکی می توانند در این گروه آزمایشی کنکور دهند . داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی ( فوق دیپلم ) هستند نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند . برای اطلاع از شرایط انصراف از تحصیل و تحصیل مجدد در رشته های پزشکی و متن کامل شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ کلیک کنید .

آزمون عملی کنکور سراسری هنر ۹۸

کدرشته محل های ارائه شده در کنکور هنر ۹۸ به دو دسته ی رشته های متمرکز و نیمه متمرکز ( با آزمون عملی و مصاحبه ) تقسیم می شوند .
رشته های متمرکز رشته هایی هستند که پذیرش صرفاً با رتبه داوطلب صورت می گیرد و آزمون عملی یا مصاحبه ندارد . مانند سینما ، صنایع دستی، چاپ و … اما رشته های نیمه متمرکز رشته هایی هستند که علاوه بر رتبه ، آزمون عملی یا مصاحبه نیز در پذیرش تاثیر گذار است . در مصاحبه ، داوطلب باید به داوران ثابت کند که توانایی تحصیل در رشته مورد علاقه اش را دارد . رشته های نیمه متمرکز مانند : گرافیک ، طراحی صنعتی ،مجسمه سازی ، نقاشی ، ادبیات نمایشی و… آزمون عملی دارند .

داوطلبانی از گروه هنر می توانند برای شرکت در آزمون عملی شرکت کنند که در زمان پرینت کارت شرکت در کنکور سراسری علاقه مندی خود را برای شرکت در رشته های دارای آزمون عملی اعلام کنند ، همچنین داوطلبان باید در بازه زمانی مشخص شده نسبت به پرداخت هزینه آزمون عملی و مصاحبه حضوری اقدام کنند .

اگر دانش آموزی در انتخاب رشته ی کنکور سراسری خود هم از بین کدرشته محل های متمرکز و هم از بین کدرشته محل های نیمه متمرکز انتخاب کرده باشد ، باید در صورت قبولی در کدرشته محل متمرکز ، به دانشگاه مراجعه و ثبت نام کند و منتظر جواب نهایی آزمون باشد . گزینش نهایی بر اساس نمره کسب شده در کنکور به همراه نتایج مرحله دوم صورت می پذیرد . دانش آموزانی که در کدرشته محل های نیمه متمرکز قبول می شوند می توانند از بهمن ماه همان سال شروع به تحصیل کنند .
نکته مهم : اگر داوطلبی در جلسه مصاحبه یا آزمون عملی رشته های نیمه متمرکز شرکت نکند ، می تواند در رشته ی متمرکزی که پذیرفته شده است ادامه تحصیل دهد اما در صورتی که در جلسه مصاحبه یا آزمون عملی شرکت کند و بعد از قبولی در رشته نیمه متمرکز قصد انصراف از تحصیل در رشته نیمه متمرکز را داشته باشد ، امکان تحصیل در رشته متمرکز پذیرفته شده را ندارد و محروم می شود .

شایان ذکر است كه آزمون عملی رشته‌ های تحصیلی ادبیات نمایشی ، مجسمه‌ سازی ، موسیقی ایرانی و جهانی ، كتابت و نگارگری ، آهنگسازی ، بازیگری ( كارگردانی ) ، طراحی صحنه ، نمایش عروسكی و عكاسی منحصراً در شهر تهران برگزار خواهد شد .

دروس عمومی و اختصاصی کنکور سراسری هنر ۹۸

سوالات عمومی کنکور سراسری هنر ۹۸ از دروس ادبیات فارسی ، زبان عربی ، معارف اسلامی ( دین و زندگی ) و زبان خارجی طرح می شوند . در ادامه به ضرایب آن ها اشاره می کنیم :

مواد آزمون عمومی و ضرایب آن برای تمامی گروه های آزمایشی در کنکور ۹۸
مواد امتحانی ضرایب
زبان و ادبیات فارسی ۴
زبان عربی ۲
فرهنگ و معارف اسلامی ۳
زبان خارجه ۲

اگر داوطلب اقلیت های مذهبی قصد پاسخ دهی به سوالات معارف غیراسلام ( کلیمی ، زرتشتی و مسیحی ) به جای معارف اسلامی ( دین و زندگی ) را دارد ، می توانند با علامت زدن گزینه مربوط به آن در هنگام ثبت نام اینترنتی ، به سوالات آن پاسخ دهد .
داوطلبان کنکور ۹۸ می توانند در حین ثبت نام اینترنتی ، یکی از زبان های روسی ، آلمانی ، فرانسوی و ایتالیایی را به جای زبان انگلیسی انتخاب کنند . این زبان باید با زبان درس اختصاصی یکی باشد .
سوالات اختصاصی کنکور هنر ۹۸ با توجه به هر زیرگروه دارای ضریب خاصی هستند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :

مواد آزمون اختصاصی و ضرایب آن برای گروه آزمایشی هنر در کنکور ۹۸
مواد امتحانی ضرایب دروس به تفکیک زیرگروه‌های آزمایشی
زیرگروه ۱ زیرگروه ۲ زیرگروه ۳ زیرگروه ۴ زیرگروه ۵
 درک عمومی هنر ۴ ۳ ۳ ۳ ۳
 درک عمومی ریاضی- فیزیک ۱ ۳ ۱ ۱ ۱
 ترسیم فنی ۱ ۲ ۲ ۱ ۱
 خلاقیت تصویری و تجسمی ۴ ۴ ۲ ۲ ۱
 خلاقیت نمایشی ۱ ۱ ۱ ۴ ۱
 خلاقیت موسیقی ۱ ۱ ۱ ۱ ۴
خواص مواد ۱ ۱ ۱ ۱ ۱

امتحان عملی برای رشته‌ های نیمه متمرکز نیز دارای ضرایب خاصی هستند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :

ضرایب امتحان عملی برای رشته‌های نیمه متمرکز گرایش هنر
نام رشته ضرایب
ارتباط تصویری، نقاشی، هنرهای تجسمی و طراحی پارچه و طراحی لباس ۴
مجسمه‌سازی ۴
طراحی صنعتی ۴
نمایش ۴
ساز ایرانی، ساز جهانی و موسیقی نظامی ۶
آهنگسازی ۴

کنکور هنر شامل پنج زیر گروه است. در هر کدام از این زیر گروه ها ، دروس مشخصی از اهمیت بیشتری برخوردار است که با توجه به رشته مورد علاقه داوطلب باید مورد توجه قرار بگیرد.  در زیر رشته های مربوط به هر زیرگروه را ذکر کرده ایم  :

زیرگروه‌های آزمایشی مجموعه رشته‌هایی که دروس امتحانی آن‌ها دارای ضرایب یکسان می‌باشند
زیرگروه ۱ ارتباط تصویری، چاپ، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی لباس، عکاسی، کاردانی آموزش‌ هنرهای تجسمی، کاردانی علمی‌‌کاربردی عکاسی خبری، کاردانی علمی‌کاربردی فرش دستباف، کاردانی علمی‌کاربردی گرافیک، کاردانی هنرهای تجسمی، کاردانی هنرهای سنتی، کارشناسی فرش، کتابت و نگارگری، مجسمه‌سازی، نقاشی، هنرهای تجسمی، هنرهای صناعی.
زیرگروه ۲ باستان‌شناسی، طراحی صنعتی، علوم اجتماعی (گرایش امنیت ملی)، علوم سیاسی (گرایش‌های امنیت ملی و مطالعات امنیتی)، کاردانی صنایع دستی، کاردانی علمی‌کاربردی طراحی صنعتی، مدیریت فرهنگی‌ هنری، مرمت و احیای بناهای تاریخی، هنر اسلامی.
زیرگروه ۳ کاردانی باستان‌شناسی، کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی، کاردانی حفاظت و مرمت بناهای تاریخی، کاردانی راهنمای موز‌ه‌ها و بناهای تاریخی، کاردانی موزه‌داری، مردم‌شناسی، مرمت آثار تاریخی، موزه‌داری.
زیرگروه ۴ تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، تولید سیما، سینما، کاردانی هنرهای نمایشی، کارگردانی تلویزیون، نمایش.
زیرگروه ۵ موسیقی نظامی، نوازندگی موسیقی ایران، نوازندگی موسیقی جهانی.

درصد دروس ذکر شده بالا در کارنامه اولیه ذکر می شود و داوطلبان می توانند درصد های خود را مشاهده نمایند . کارنامه قسمت های مختلفی دارد که اطلاع از همه قسمت های آن ضروری می باشد . توضیحات کارنامه به صورت کاملا مفصل در مقاله توضیحات کارنامه کنکور سراسریتشریح شده است .

بررسی سوالات کنکور سراسری هنر ۹۸

دفترچه عمومی شامل ۱۰۰ تست ۴ گزینه ای می باشد .  مدت زمان پاسخ گویی به سوالات این دفترچه ۷۵ دقیقه می باشد .

اطلاعات دفترچه عمومی کنکور سراسری زبان ۹۸
نام درس شماره سوالات مدت زمان پاسخگویی
زبان و ادبیات فارسی ۱ تا ۲۵ ۱۸ دقیقه
زبان عربی ۲۶ تا ۵۰ ۲۰ دقیقه
فرهنگ و معارف اسلامی ۵۱ تا ۷۵ ۱۷ دقیقه
زبان انگلیسی ۷۶ تا ۱۰۰ ۲۰ دقیقه

دفترچه اختصاصی شامل ۱۶۰ تست ۴ گزینه ای می باشد .  مدت زمان پاسخ گویی به سوالات این دفترچه ۱۶۵ دقیقه می باشد .

اطلاعات دفترچه اختصاصی کنکور سراسری هنر ۹۸
نام درس شماره سوالات مدت زمان پاسخگویی
درک عمومی هنر ۱۰۱ تا ۱۳۰ ۲۵ دقیقه
درک عمومی ریاضی – فیزیک ۱۳۱ تا ۱۶۰ ۴۰ دقیقه
ترسیم فنی ۱۶۱ تا ۱۸۰ ۲۶ دقیقه
خلاقیت تصویری و تجسمی ۱۸۱ تا ۲۰۰ ۲۴ دقیقه
خلاقیت نمایشی ۲۰۱ تا ۲۲۰ ۱۳ دقیقه
خلاقیت موسیقی ۲۲۱ تا ۲۴۰ ۲۰ دقیقه
خواص مواد ۲۴۱ تا ۲۶۰ ۱۷ دقیقه

در کل ۲۶۰  تست در کنکور سراسری هنر ۹۸ وجود دارد و مدت زمان کل کنکور ۴ ساعت می باشد . نکته قابل توجه این است که به ازای هر ۳ جواب ناصحیح یک جواب صحیح از بین می رود .